Ekonomi

BMD Başkanı Öncel: Asgari ücrete yapılan zam enflasyonun altında olmamalı

Birleşmiş Markalar Derneği Lideri Sinan Öncel, asgari fiyatta yapılacak artışın enflasyonun altında olmaması gerektiğini vurgulayarak, perakende bölümünün maliyetlerinin normal piyasa maliyetinin iki katına yakın olduğunu sözlerine ekledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Öncel, “Asıl meselemiz enflasyon, enflasyonumuz maliyet enflasyonu. Maliyet enflasyonunu çok hızlı bir şekilde düşürmemiz gerekiyor. Bu ay kira artışı yüzde 70 oldu. Yani kirası 100 bin TL olan bir dükkanın kirası 170 bin TL oldu. En temel üç maliyet unsurumuz var; kira, genel giderler ve enerji maliyetleri… Şu anda AVM’lerde normal piyasa fiyatının iki katına yakın bir enerji maliyeti ile karşı karşıyayız” dedi.

“PERAKENDE SEKTÖRÜNÜ CANLI TUTMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Perakende sektörünün AVM’lere göre daha fazla borcu olduğunu sözlerine ekleyen Öncel, “Perakende sektörünün borcu 226 milyara ulaştı. Bunları göz önünde bulundurarak perakende sektörünü ayakta tutmamız gerekiyor. AVM’lerin döviz borcunun Türk Lirası’na çevrilmesi için çalışmayı doğru buluyorum.”

“ENFLASYON OLARAK ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMASI GEREKİYOR”

Son olarak asgari fiyat artışını da değerlendiren Öncel, taban fiyata yapılacak artışın enflasyon oranının altında yapılmaması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Mağaza çalışanlarımızın değerli bir kısmı asgari askeri ücretle çalışıyor. Perakende sektörü, tıpkı yiyecek-içecek branşında olduğu gibi, ciro amaçlı ciro elde edilmesi durumunda çalışanlara prim uygulayan bir departmandır. Artış enflasyonun altında olmamalıdır. Cumhurbaşkanı’nın söylediği yüzde 20’lik enflasyon şu anda gerçekleşmemiş bir enflasyon. Zaten olan kısmın tazmin edilmesi gerekiyor. Fiyat artışlarının mal ve hizmetlere yansımaması için devletin bunları bir süre vergilendirme dışında tutması veya vergilendirmemesi gerekir ki biz de vergi olarak ödeyeceğimiz kısmı vatandaşa yansıtmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu